Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
4/25/2024 12:44 pm
Calendar
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
October
2019
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
29
12:00p
Games-Penn GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
1:00p
Kingsmen Boys Basketball League-Julius Smith
30
7:45a
Champions Together Meeting-Derrick White
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Baseball open field
3:30p
FR Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Meeting-Cory Yeoman
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
JV/V Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
Volleyball Meeting-Lisa Pawlik
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
JV/V Boys Soccer vs. Goshen
6:00p
Intro to PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Volleyball Team Dinner-Lisa Pawlik
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
7:00p
Open Swim-Community Education
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
1
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
11:30a
German Students Coming in to Test-Liz Diz
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
First Tuesdays Book Club Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
BBB Practice-Al Rhodes
3:45p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:45p
S.A.T. Prep English I-Community Education
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
JV/V G Soccer vs. Elkhart Central
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Excel Intro-Community Education
6:00p
FR/JV/V Volleyball @ S.B. Adams
6:15p
GMS vs. Schmucker Football 7th followed by 8th
6:30p
AARP Safe Driver-Community Education
6:30p
Tri-M Induction
7:00p
Chalk 1-Community Education
7:00p
Holiday Gifts-Community Education
7:45p
Water Aerobics-Community Education
2
7:30a
NHS Meeting - Jon Lockwood
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
2:15p
Food Service Meeting-Lori Thielka
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
GSA Meeting-Michael Coffee
3:30p
Hiking Club Meeting-Shane Varga
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:45p
S.A.T. Prep Math I-Community Education
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
4:30p
Fr Cheer Team Dinner-Melissa Horvath
4:30p
Sectionals Boys Tennis
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:00p
BBB Practice-Al Rhodes
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
FR/JV/V Volleyball @ New Prairie
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Penn Spell Bowl Invitational-Kate O'Brien
6:30p
Canning 1 Basics-Community Education
6:30p
POM Practice-Cindi Minegar
7:00p
Football Officials Meeting-Bruce Wirick
7:00p
Open Swim-Community Education
3
7:00a
Baseball Speed Agility
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Baseball open field
3:30p
Cheer Practice-
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
GBB Conditioning-Kristi Ulrich
4:00p
Cheer Team Dinner-
4:30p
Sectional Championship Boys Tennis
5:00p
JV/V Boys Soccer @ Elkhart Central
5:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Calligraphy 1-Community Education
6:00p
FR Football @ SB St. Joseph
6:00p
Intermediate PC-Community Education
6:00p
JV/V Volleyball vs. Glenn
6:00p
Marching Band Practice
7:45p
Water Aerobics-Community Education
4
TBA
IHSAA State Finals Girls Golf (Day # 1)
7:25a
FR Mentor Meeting-Marni Cronk
7:30a
Fellowship of Christian Athletes
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
JV/V Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
7:30p
Varsity Football @ New Prairie
5
TBA
IHSAA State Finals Girls Golf (Day # 2)
TBA
Marching Band Invitational at Homestead High School
8:00a
Football Meeting-Cory Yeoman
8:00a
Football Practice-Cory Yeoman
8:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
8:00a
SAT Testing-Sandy Heston
9:00a
Cross Country at NIC Meet
9:00a
Penn JV Girls Soccer Tourney-
9:00a
Penn JV Volleyball Tournament
11:00a
JV Football vs. New Prairie (HOME)
6
12:00p
Games-Penn GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
12:00p
PWC Clinic-Brad Harper
1:00p
Kingsmen Boys Basketball League-Julius Smith
7
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
Yellow Ribbon Assembly
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:20p
Early College RP Meeting-Beth Zachary
3:30p
Baseball open field
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
FR Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Meeting-Cory Yeoman
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
JV/V Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
Boys Soccer Sectional Games 1 & 2
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:00p
Intro to PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
PTO Meeting-Sean Galiher
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Education
7:00p
POM Practice-Cindi Minegar
7:00p
Penn Choir Booster Meeting
7:30p
POPS Booster Meeting
8
7:30a
Dean of Depauw's Music Dept./ Speaker
7:40a
Kingsmen Against Cancer-Kelley Watts
7:40a
SALC Meeting-Curt Rallo
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Madrigal Dinner Cast and Orchestra
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
BBB Practice-Al Rhodes
3:45p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:15p
Boys Tennis Regionals
6:00p
*****Penn Booster Meeting*****
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Excel Intro-Community Education
6:00p
FR/JV/V Volleyball @ S.B. St. Joseph
6:30p
AARP Safe Driver-Community Education
7:00p
Chalk 1-Community Education
7:00p
Grissom M.S. vs. Elkhart West (Championship Game)
7:00p
Holiday Gifts-Community Education
7:45p
Water Aerobics-Community Education
9
7:30a
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
10:00a
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
11:30a
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
2:00p
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
2:00p
Winter Coaches Meeting
3:25p
Staff Meeting - Anti-Bullying/Restorative Practices
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
GBB Conditioning-Kristi Ulrich
3:30p
JV/V Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Quiz Bowl Competition-Brian May
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
Winter Cheer Meeting-Kylee Wetzel
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
5:00p
Boys Soccer Sectional Games 3 & 4
5:00p
FR Volleyball @ Plymouth/Northridge
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
5:15p
Boys Tennis Regionals
5:15p
FR Cheer Team Dinner-
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:30p
Financial Aid Night
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
BBB Practice-Al Rhodes
7:00p
Open Swim-Community Education
7:00p
POM Practice-Cindi Minegar
7:00p
Parent University
10
7:00a
Baseball Speed Agility
7:30a
Choir Boosters Fundraiser Pick-UP
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
7:30a
Kingsmen Court Rep Board Meeting-Michael Coffee
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Baseball open field
3:30p
Cheer Practice-
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
GBB Conditioning-Kristi Ulrich
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Cheer Team Dinner-
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:30p
-Varsity Football Team Dinner-
5:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Calligraphy 1-Community Education
6:00p
FR/JV/V Volleyball vs. Mishawaka
6:00p
FR Football @ New Prairie
6:00p
Intermediate PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Volleyball-Lisa Pawlik
6:30p
Canning 1 Basics-Community Education
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:45p
Water Aerobics-Community Education
11
7:25a
FR Mentor Meeting-Marni Cronk
7:30a
Young Life Club Meeting-Lavon Oke
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
Fall Play Rehearsal/Theater
3:30p
JV/V Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:30p
Cafeteria for Marching Band
5:00p
Pool, Pool Locker Rooms, Main Arena Lobby-CLOSED
6:00p
Football Senior Night-
7:00p
Varsity Football Game vs. Elkhart Central (HOME)
12
TBA
Boys Tennis Semi State
7:30a
Varsity Volleyball Practice-Lisa Pawlik
8:00a
Football Meeting-Cory Yeoman
8:00a
Football Practice-Cory Yeoman
8:00a
Marching Band Rehearsal
8:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
9:00a
Band Practice-Glenn Northern
10:00a
FR Volleyball @ Valpo/Chesterton/Mishawaka
10:00a
JV Football @ Elkhart Central
11:00a
Band Practice-Glenn Northern
12:00p
Cafeteria for Marching Band
12:00p
Penn GB League Clinic/Practice-Kristi Ulrich
12:30p
Boys Basketball Junior League Practice-Julius Smith
1:00p
Cross Country at Sectionals
2:00p
Boys Soccer Sectionals Championship
13
12:00p
Games-Penn GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
1:00p
Kingsmen Boys Basketball League-Julius Smith
6:00p
PATH Meeting-Rachelle Mammolenti
14
Columbus Day
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Baseball open field
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Fall Play Tech Rehearsal/Theater
3:30p
Football Media Interviews-Curt Rallo
3:30p
Football Meeting-Cory Yeoman
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
5:30p
Softball Team Dinner-Beth Zachary
6:00p
Intro to PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:30p
Boys Black Knights Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:30p
Photo Solutions-Community Education
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
15
7:30a
Fall Retake Day #1-Underclassmen
7:40a
SALC Meeting-Curt Rallo
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
9:50a
IML Tests-Brad Grounds
10:00a
Choir Rehearsal Block 2 and 3
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Drama Club Meeting
3:30p
Fall Play Tech Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
GBB Conditioning-Kristi Ulrich
3:30p
Girls Track Call Out Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
BBB Practice-Al Rhodes
3:45p
Cheer Practice-Rita Szweda
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Excel Intro-Community Education
6:00p
German Exchange Farewell Party-Lauren Tarbet
7:00p
Chalk 1-Community Education
7:00p
Holiday Gifts-Community Education
7:00p
Volleyball Sectionals
7:45p
Water Aerobics-Community Education
16
7:30a
Fall Retake Day #2-Underclassmen
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:25a
Freshmen Academy Assembly
8:30a
ASVAB Testing-John Westra
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
2:45p
Food Service Meeting-Lori Thielka
3:25p
New Teacher Meeting
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
FR Cheer Team Practice-Melissa Horvath
3:30p
Fall Play Tech Rehearsal/Theater
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
GSA Meeting-Michael Coffee
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:45p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Ivy Tech Class-Mel Lenig
4:00p
Softball Open Field-Beth Zachary
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
5:15p
FR Cheer Team Dinner-
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:30p
Boys Black Knights Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:30p
Canning 1 Basics-Community Education
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
Football Officials Meeting-Bruce Wirick
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
17
7:00a
Baseball Speed Agility
7:00a
NHS Blood Drive-CPA Lobby
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
7:50a
Key Club Meeting-Lainey Bristow
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
String Orchestra Concert Rehearsal in CPA
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
11:45a
Case Conference-Karen Tagliaferri
3:30p
Baseball open field
3:30p
Cheer Practice-
3:30p
Food Service Meeting-Lori Thielka
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Student Winter Athlete Code of Conduct Meeting
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Cheer Team Dinner-
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
4:45p
BBB Practice-Al Rhodes
5:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
5:30p
Varsity Football Team Dinner
6:00p
Boys LAX Practice-Mike Williams
6:00p
Calligraphy 1-Community Education
6:00p
Intermediate PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:30p
FR Football vs. Elkhart Central (HOME)
6:30p
Instant Pot 101-Community Education
7:00p
Fall Play Performance/
7:30p
Volleyball Sectionals
7:45p
Water Aerobics-Community Education
18
7:25a
FR Mentor Meeting-Marni Cronk
7:30a
Fellowship of Christian Athletes
7:30a
Young Life Club Meeting-Lavon Oke
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
String Orchestra Concert Rehearsal in CPA
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
2:00p
GBB Hype Video Filming-Joe Fratena
3:00p
Boys Tennis State Team Quarter Finals
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Tech Theater Club
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
7:00p
Fall Play Performance/
7:00p
Varsity Football @ Mishawaka
19
7:00a
PRO Superstar Swim Meet-Lisa Bottorff
8:00a
Football Meeting-Cory Yeoman
8:00a
Football Practice-Cory Yeoman
10:00a
Boys Soccer Regionals
10:00a
Boys Tennis State Team Semi-Finals
10:00a
JV Football vs. Mishawaka (HOME)
10:30a
Cross Country at Regionals
12:30p
Boys Basketball Junior League Practice-Julius Smith
12:30p
Volleyball Sectionals
1:00p
Band Practice-Glenn Northern
1:00p
Chesterton Girls Soccer Meeting-Bridget Williams
1:00p
PHS Girls Soccer Meeting-Jeff Hart
7:00p
Boys Soccer Regional Championship
7:00p
Volleyball Sectional Finals
20
7:00a
PRO Superstar Swim Meet-Lisa Bottorff
12:00p
District 1 Soccer Coaches Meeting-Jeff Hart
12:00p
Games-Penn GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
1:00p
Kingsmen Boys Basketball League-Julius Smith
21
7:30a
Staff Meeting
8:00a
CPA Dressing Rooms Closed for Choir
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Choir Rehearsal Block 2 and 3
10:00a
Senior Panoramic Picture-HR Imaging
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:00a
Freshmen Mentor Group-Marni Cronk/HR Imaging
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:00p
Senior Portraits-Kayla Peterson
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Football Meeting-Cory Yeoman
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
GBB Try Outs-Kristi Ulrich
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Staff Meeting
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:00p
Band Practice-Glenn Northern
6:00p
Intro to PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Monday Night Orchestra Rehearsal
6:30p
Boys Black Knights Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
7:00p
Rhapsody/Viva Voce Banquet/Parents Invited
22
7:30a
Staff Meeting
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
Celtic Fiddle Alliance Orchestra Rehearsal in CPA
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:00p
Food Service Meeting-Lori Thielka
3:00p
Senior Portraits-Kayla Peterson
3:30p
Cheer Try-Outs-Rita Szweda
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
GBB Try Outs-Kristi Ulrich
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Staff Meeting
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
6:00p
Boys Cross Country Banquet-Tom Miller
6:00p
Electrify Your Strings Orchestra Dress Rehearsal
6:00p
Excel Intro-Community Education
6:30p
FR Football @ Mishawaka
7:00p
BBB Practice-Al Rhodes
7:00p
Holiday Gifts-Community Education
7:45p
Water Aerobics-Community Education
23
7:30a
Staff Meeting
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
Electrify Your Strings Orchestra Rehearsal in CPA
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Cheer Try-Outs-Rita Szweda
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
GBB Try Outs-Kristi Ulrich
3:30p
Girls Soccer Meeting - Jeff Hart
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Staff Meeting
3:30p
Tech Theater Club
3:30p
Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Swim Parent Meeting-Jess Preston
6:30p
PHS Wrestling Parent Meeting-Brad Harper
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
7:00p
Volleyball Team/Parent Dinner
7:30p
Electrify Your Strings Orchestra Concert
24
7:30a
Kingsmen Court Rep Board Meeting-Michael Coffee
7:30a
Staff Meeting
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:00p
Senior Portraits-Kayla Peterson
3:30p
Cheer Practice-
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Fr/JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
3:30p
Staff Meeting
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
6:00p
Calligraphy 1-Community Education
6:00p
Intermediate PC-Community Education
6:00p
Marching Band Practice
6:30p
Canning 1 Basics-Community Education
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:45p
Water Aerobics-Community Education
25
7:00a
"Music for All" Super Regional @ Lucas Oil Stadium
7:30a
Varsity Volleyball Practice-Lisa Pawlik
11:00a
GBB Hype Video-Joe Fratena
11:30a
Marching Band Practice-Glenn Northern
3:00p
Fr/JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
6:00p
*****IHSAA 6A Football BYE Week*****
26
7:00a
"Music for All" Super Regional @ Lucas Oil Stadium
8:00a
Football Meeting-Cory Yeoman
8:00a
Football Practice-Cory Yeoman
8:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
9:00a
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
10:00a
Boys Soccer Semi State
10:30a
Fr GBB Practice-Krisit Ulrich
10:30a
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
1:00p
Cross Country at Semi-State
2:00p
Boys Tennis State Individual
7:00p
Boys Soccer Semi State Championship
7:00p
Volleyball Regionals
27
12:00p
Games-Penn GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
1:00p
Kingsmen Boys Basketball League-Julius Smith
28
7:30a
Custodian Meeting
7:30a
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
7:30a
Varsity Volleyball Practice-Lisa Pawlik
3:00p
Fr/JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
6:00p
Marching Band Practice-Glenn Northern
6:30p
POM Practice-Cindi Minegar
29
6:00a
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
8:00a
Fall Choir Concert Rehearsal
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR Cheer Practice-Kylee Wetzel
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Madrigal Dinner Orchestra
3:30p
PHMTA Ratification Meeting-Kelley Watts
3:30p
Viva Voce Fall Concert Dress Rehearsal
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:00p
FR Cheer Parent Meeting-Kylee Wetzel
5:00p
Riley Families Get Together-Michele Ball
6:00p
GBB Parent Meeting-Kristi Ulrich
6:00p
Marching Band/Cafeteria Rehearsal
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Fr GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
BBB Practice - Al Rhodes
7:45p
Water Aerobics-Community Education
30
6:55a
G Swim & Dive Conditioning-Jess Preston
8:00a
Fall Choir Concert Rehearsal
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
12:00p
Wrestling Starting Line Up Videos-Curt Rallo
3:30p
Boys MXW Club Practice-Brad Harper
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
FR Cheer Practice-Kylee Wetzel
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Fr GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Japanese Club Meeting-Bonnie Wolfgang
3:30p
Madrigal Dinner Cast and Orchestra
3:30p
Tech Theater Club
3:30p
Viva Voce Concert/Reserved Rooms
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:00p
Art Gallery-Closing Reception-Barb Miller
5:00p
All 8th graders from PHM Middle School Meeting
5:00p
Girls Black Knight Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
Marching Band Practice-Glenn Northern
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Boys Black Knights Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:30p
POM Warm Up/Stretching-Cindi Minegar
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
7:30p
Viva Voce Fall Concert Performance
31
Halloween
6:00a
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
8:00a
Rocktober Fest
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
College Visits-Sean Penney
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Advanced Jazz Recording Session
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:00a
Josten's
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Cheer Practice-
3:30p
Football Practice-Cory Yeoman
3:30p
Fr GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
G Soccer Team Meeting-Jeff Hart
3:30p
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
4:15p
Spell Bowl Practice-Kate O'Brien
5:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Dave Zachary
5:30p
Marching Band Practice-Glenn Northern
6:00p
Marching Band Practice
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
V Girls Basketball Scrimmage @ Oregon Davis
6:45p
Marching Band Practice-Glenn Northern
7:00p
BBB Practice - Al Rhodes
1
6:55a
G Swim & Dive Conditioning-Jess Preston
7:25a
FR Mentor Meeting-Marni Cronk
7:30a
Fellowship of Christian Athletes
7:30a
Young Life Club Meeting-Lavon Oke
8:00a
Rocktober Fest
8:15a
CTE/Consumer Economics-Dave Hall & Shannan Lindzy
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:00a
Josten's
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR Cheer Practice-Kylee Wetzel
3:30p
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
3:30p
Madrigal Dinner Cast
3:30p
Tech Theater Club
3:40p
Boys Cross Country Practice
3:50p
Boys Soccer Practice
5:30p
Marching Band Rehearsal in Cafeteria
7:00p
Varsity Football Sectionals
2
TBA
Boys Soccer State Finals
TBA
ISSMA Marching Band Semi-State at Ben Davis High School
TBA
Volleyball Semi State
7:30a
G Swim & Dive Practice-Jess Preston
8:00a
Football Meeting-Cory Yeoman
8:00a
Football Practice-Cory Yeoman
8:00a
Varsity Football Team Breakfast
12:30p
Boys Basketball Junior League Practice-Julius Smith
1:00p
Cross Country at State