Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
5/16/2024 12:11 pm
Calendar
Sign In
More
close
Today
Oct
1-7
th
2017
Year
Month
Week
Day
List
Year
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
1
12:00p
GBB Junior League Games-Kristi Ulrich
12:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
4:30p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Joe Leichtman
2
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:45a
SADD Meeting
8:25a
Lifeguarding Classes
8:51a
Sisterhood Counseling Meeting-Emily Lehman
11:00a
Speech Meetings-Wendy O'Kowinski
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:20p
Chemistry Honors PLC meeting - Diane Bowersox
3:30p
Baseball Conditioning-Greg Dikos
3:30p
Fall Production Rehearsal
3:30p
Football Meetings-Cory Yeoman
3:30p
Model UN Meetings-Kristine Smith
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
4:00p
FR/JV/V Volleyball Practice-Sarah Hendricks
4:00p
Softball Open Fields-Beth Zachary
5:00p
Scrapper's Softball Practice-Maddie Smith
6:00p
B Soccer Sectionals Game #1
6:00p
Intro to PC-Community Education
6:00p
KBO Parent Meeting-Sean Penney
6:00p
Monday Night Rehearsal-Orchestra
6:30p
BBB Practice-Al Rhodes
6:30p
Color Guard Rehearsal-Jen Buckholz
6:30p
JV/V & Competition POM Practice
6:30p
JV Football vs. Clay
6:30p
POM Practice-Cindi Minegar
6:30p
Photo Solutions-Community Education
6:45p
Color Guard Practice
7:00p
Choir Booster Meeting
7:00p
Learn to Quilt-Community Education
7:00p
Open Swim
7:00p
PTO Meeting
7:30p
POPS Orchestra Booster Meeting
3
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:00a
Case Conference-John Vandygriff
8:00a
Turnitin Training - Lisa Kreiger
8:25a
Lifeguarding Classes
8:30a
Guidance Counselor Meeting-John Westra
9:00a
Speech Meetings-Wendy Okowinski
1:00p
Speech Meetings-Wendy O'Kowinski
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:20p
Doctor Who Club - Kim Reitz
3:30p
BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
Case Conference-Michelle Shanholt
3:30p
Debate Team Meeting-Dawn Troyer
3:30p
Fall Production Rehearsal
3:30p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Marching Band Rehearsal-Glenn Northern
3:45p
SAT Prep English 1-Community Education
4:00p
B Soccer Practice
4:30p
Smoothie Party Boys XC
5:15p
B Tennis Regionals
5:30p
PRO Swim Parent Meeting-Lisa Bottorff
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
Excel Intro-Community Education
6:00p
FR/JV/V Volleyball @ S.B. St. Joseph
6:00p
G Soccer Sectional Game #1
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:30p
BBB Practice-Al Rhodes
6:30p
Debate Judge's Meeting-Dawn Troyer
7:45p
Water Aerobics-Community Education
4
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:40a
Student-Athlete Leadership Council Meeting-Curt Rallo
7:45a
Salt and Light Club Meeting-Lavon Oke
8:25a
Lifeguarding Classes
8:30a
Speech Meetings-Wendy O'Kowinski-SEE SCHEDULE UNDER DESCRIPTION
11:00a
National Guard Information Table
2:00p
IMC tutor planning - Ree Johnson
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:20p
Chemistry Olympiad - Diane Bowersox
3:30p
Fall Production Rehearsal
3:30p
GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Varsity POM Practice-Cindi Minegar
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Cheer Practice-Rita Szweda
3:45p
Marching Band Rehearsal-Glenn Northern
3:45p
SAT Prep English 1-Community Education
4:00p
JV/V Volleyball Practice-Sarah Hendricks
4:00p
Softball Open Fields-Beth Zachary
5:00p
FR Volleyball @ Northridge/Plymouth
5:15p
B Tennis Regionals
5:30p
B Soccer Sectionals Games #2 & #3
5:30p
FR Cheer Team Dinner-Kelley Myers
5:30p
PRO Swim Parent Meeting-Lisa Bottorff
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
Indiana Magic Gold Softball Practice-Joe Leichtman
6:30p
Sophomore Parent Meeting - Early College
7:00p
Open Swim
5
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Fine Arts Academic Super Bowl Team-Beth Loth/Lavon Oke
7:30a
Kingsmen Court Meeting-Kristine Smith
7:40a
DECA Meeting
8:25a
Lifeguarding Classes
11:00a
Speech Meetings-Wendy O'Kowinski
2:00p
Conference - Shafer
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:20p
Amnesty International - Kim Reitz
3:20p
Hiking Environmental Club - Diane Bowersox
3:20p
Med Club - Holly Austin
3:25p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
Baseball Conditioning-Greg Dikos
3:30p
Fall Production Rehearsal
3:30p
Food-Set Up, Prep for Volleyball Senior Night
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Cheer Practice-Rita Szweda
4:00p
B Soccer Practice
5:00p
Cake/Punch-Senior Night
5:00p
G Soccer Sectional Games #2 & #3
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
FR/JV/V Volleyball vs. Mishawaka - Senior Night
6:00p
FR Football @ Clay
6:00p
Intermediate PC-Community Education
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:30p
JV/V POM Practice-Cindi Minegar
6:30p
Marching Band Rehearsal-Glenn Northern
6:30p
Veggies 1-Community Education
7:45p
Water Aerobics-Community Education
6
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Fellowship of Christian Athletes
8:25a
Lifeguarding Classes
8:30a
Bittersweet Elementary Bobcat Blitz-Bob Thompson
11:30a
Braille Instruction-Caroline Brill
1:15p
Muslim Prayer
2:00p
Speech Meetings-Wendy O'Kowinski
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Friday Afternoon/Evening Hours
3:17p
POOL/POOL LOCKER ROOMS NOT AVAILABLE
3:30p
Fall Production Rehearsal
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:30p
Writers' Guild Meeting-Carrie Morton
4:00p
B Soccer Practice
4:00p
F/JV/V Volleyball Practice-Sarah Hendricks
5:00p
FCA Tailgate-Brad Harper
5:00p
Marching Band at Football Game-Glenn Northern
5:00p
Scrapper's Softball Practice-Maddie Smith
5:00p
Tail Gate Party-River Valley Church
7:00p
V Football vs. Elkhart Central
7
TBA
B Tennis Semi-State
6:00a
SAT Testing-Sandy Heston
8:00a
JV/V Volleyball Practice-Sarah Hendricks
8:00a
Lifetime Fitness Center (LFC)-Saturday Hours
8:00a
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
10:00a
FR Volleyball @ Valpo/Chesterton/Mishawaka
10:00a
JV Football @ Elkhart Central
12:00p
GBB League-Kristi Ulrich
12:00p
Scrapper's Softball Practice-Maddie Smith
1:00p
Cross Country Sectional
2:00p
B Soccer Sectional Championship
2:00p
Scrappers 16U Softball Practice-Troy Stabelfeldt
7:00p
G Soccer Sectional Championship