Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
5/9/2024 1:31 pm
Calendar
Sign In
More
close
Today
Feb
13-19
th
2022
Year
Month
Week
Day
List
Year
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
13
10:00a
Boys Rugby Practice - Bart Bottorff
10:00a
G Rugby Rookie Day - Kasey Smith
12:00p
Indiana Magic Softball Practice - Dave Zachary
14
Valentine's Day
7:00a
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
7:00a
Zero Hour Weight Lifting - Matt Cates
7:25a
Swim Conditioning - Jess Preston
7:30a
Middle School Weights - Matt Cates
7:30a
Wrestling Study Sessions - Rachelle Mammolenti
8:25a
LGI-B Reserved All Day for Classes
11:29a
LGIA Reserved for Classes (G3)
3:17p
Games Club - Lindsay Soard
3:20p
Algebra Study Session - Kaylie VanGalder
3:30p
BBB Practice - Al Rhodes
3:30p
Boys Track & Field Meeting - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
3:30p
G Track & Field - Melissa Danner
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Musical Rehearsal-Black
3:30p
Quiz Bowl Practice - Austin Conner / Brian May
3:30p
Robotics - Jim Langfeldt
3:30p
Swim Practice - Jess Preston
3:45p
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
5:45p
Irish Aquatics Practice - Jess Preston
6:00p
Booster Meeting - Marie Doan
6:00p
Orchestra Monday Night Rehearsal-Tschetter
6:30p
G LAX Practice - Annie Eutsey
6:30p
Poms Practice - Cindi Minegar
6:30p
Winter Guard Rehearsal / Practice - DJ Landoll
8:30p
Boys Rugby Practice - Bart Bottorff
15
7:00a
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
7:00a
Zero Hour Weight Lifting - Matt Cates
7:30a
Kingsmen Against Cancer - Kelley Watts
7:30a
Wrestling Study Sessions - Rachelle Mammolenti
8:25a
LGI-B Reserved All Day for Classes
9:57a
LGI-A Reserved for Classes - (B2, B3, B4)
3:30p
Boys Track & Field Meeting - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track Practice - Chad Wetzel
3:30p
FR BBB Practice - Derek Fey
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
German Club Meeting - Lauren Tarbet
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Musical Rehearsal-Black
3:30p
Orchestra Florida Rehearsals-Tschetter
3:30p
Robotics - Jim Langfeldt
3:30p
Swim Practice - Jess Preston
3:45p
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
5:30p
Softball Practice - Beth Zachary
6:15p
JV / V BBB vs. Plymouth (HOME)
7:45p
Water Aerobics - Community Education / Jenny Forkner
16
7:00a
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
7:00a
Zero Hour Weight Lifting - Matt Cates
7:25a
Swim Conditioning - Jess Preston
7:30a
Key Club Mtg - Bates
7:30a
Middle School Weights - Matt Cates
7:30a
Wrestling Study Sessions - Rachelle Mammolenti
8:25a
LGI-B Reserved All Day for Classes
8:25a
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
11:29a
LGIA Reserved for Classes (G3)
11:30a
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
1:51p
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
3:00p
Social Science Club Meeting - Kaylie VanGalder
3:17p
GSA Meeting - Michael Coffee
3:25p
SAT Block Faculty Meetings - Dave Hall
3:30p
BBB Practice - Al Rhodes
3:30p
Boys Track & Field Meeting - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Musical Rehearsal-Black
3:30p
Quiz Bowl Practice - Austin Conner / Brian May
3:30p
Robotics - Jim Langfeldt
3:30p
Swim Practice - Jess Preston
3:45p
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
4:00p
Softball Practice - Beth Zachary
5:45p
Irish Aquatics Practice - Jess Preston
6:30p
Boys Rugby Parent Meeting - Bart Bottorff
6:30p
FR BBB vs. Mishawaka (HOME)
6:30p
G LAX Practice - Annie Eutsey
6:30p
Poms Practice - Cindi Minegar
6:30p
SAT Prep Course - Scott Carlin
6:30p
St. Joseph Valley Baseball Officials Meeting - Laird Salmon
6:30p
Winter Guard Rehearsal / Practice - DJ Landoll
8:30p
Boys Rugby Practice - Bart Bottorff
17
7:00a
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
7:00a
Zero Hour Weight Lifting - Matt Cates
7:30a
Kingsmen Court Meeting - Michael Coffee
7:30a
Wrestling Study Sessions - Rachelle Mammolenti
8:25a
LGI-B Reserved All Day for Classes
9:15a
Security Meeting - Mike Seger
9:55a
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
9:57a
LGI-A Reserved for Classes - (B2, B3, B4)
11:30a
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
2:00p
SAT Block Faculty Meeting - Dave Hall
3:20p
Algebra Study Session - Kaylie VanGalder
3:25p
SAT Block Faculty Meetings - Dave Hall
3:30p
BBB Practice - Al Rhodes
3:30p
Boys Track & Field Meeting - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track Practice - Chad Wetzel
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Irish Aquatics Practice - Jess Preston
3:30p
Musical Rehearsal-Black
3:30p
Robotics - Jim Langfeldt
3:45p
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
5:30p
Boys Swim Sectional Trials
6:30p
Boys Rugby Practice - Bart Bottorff
6:30p
G LAX Practice - Annie Eutsey
6:30p
K - 2 Beginners Wrestling Season B/G - Brad Harper
6:30p
Viva Voce Collaborative Dress Rehearsal-Nemeth
7:45p
Water Aerobics - Community Education / Jenny Forkner
18
TBA
V Wrestling State Finals (AWAY)
7:00a
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
7:00a
Zero Hour Weight Lifting - Matt Cates
7:45a
180 Days Club - Eric Bowers
8:25a
LGI-B Reserved All Day for Classes
11:29a
LGIA Reserved for Classes (G3)
3:17p
Writers' Guild Meeting - Carri Morton
3:30p
Boys Track & Field Meeting - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
3:30p
Boys Track Practice - Chad Wetzel
3:30p
Chinese Club Meeting - Hilary Wang
3:30p
GBB Practice - Kristi Ulrich
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Musical Rehearsal-Black
3:30p
Swim Practice - Jess Preston
3:45p
PHS Wrestling Practice - Brad Harper
6:00p
G LAX Practice - Annie Eutsey
6:15p
JV / V BBB vs. Elkhart High School (HOME)
6:30p
Winter Guard Rehearsal / Practice - DJ Landoll
19
TBA
Competition Poms @ Solo & Ensemble State Championship (AWAY)
TBA
Varsity Girls Basketball Semi State (AWAY)
8:00a
Boys Track & Field Practice - Chad Wetzel
8:00a
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
8:00a
Irish Aquatics Practice - Jess Preston
9:00a
Boys Swim Sectional Finals
9:00a
Robotics - Jim Langfeldt
10:00a
BBB Practice - Al Rhodes
12:00p
Winter Guard Rehearsal / Practice - DJ Landoll
4:00p
Snowball Set Up -