Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
5/14/2024 2:21 pm
Calendar
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
May
2017
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
30
7:00a
Penn Freestyle/Greco Open Wrestling Tourney PWC-Brad Harper
2:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
1
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
SADD Meeting
8:30a
Choir Concert Dress Rehearsal
8:30a
ISTEP Testing English & Science/AP Exams-Dave Hall
11:30a
PROM Tix On Sale
12:00p
Korean Club-John Gensic
12:45p
Life Skills Theatrical Perf Rehearsal-B Endicott/L Lomneth
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
Choir Concert Rehearsal
3:30p
Drones & Remote R/C Club-Mark Watts
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Korean Club Meeting-John Gensic
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Science Research Club-Kim Reitz
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Golf @ Clay/Bremen
4:30p
G Track Team Dinner-Josh Fletcher
4:45p
G Tennis @ Northridge
5:00p
JV Softball v. New Prairie (HOME)
5:30p
V Baseball vs. Washington (AWAY)
6:00p
Introduction to PC-Community Education
6:00p
Monday Night Rehearsal
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
6:30p
Kids Club Wrestling Practice-Brad Harper
6:30p
Learn to Dance II-Community Education
6:30p
Photo Album-Community Education
7:00p
Boys Basketball Coach's Clinic-Al Rhodes
7:00p
Building Trades Board Meeting
7:00p
Open Swim-Community Ed.
2
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
National Honor Society Meeting-Maryellyn Knight
7:30a
Penn Athletics Meeting-Aaron Leniski
8:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
8:30a
Choir Concert Dress Rehearsal
8:30a
ISTEP Testing English & Science/AP Exams-Dave Hall
11:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
PROM Tix On Sale
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Doctor Who Club-Kim Reitz
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Intramural Volleyball-Lisa Pawlik
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
5:00p
B Track vs. New Prairie/Riley (HOME)
5:00p
FR Baseball vs. Elkhart Central (HOME)
5:00p
G Track vs. New Prairie/Riley
5:00p
JV Baseball vs. Northridge
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
5:45p
Color Guard Try Out-Jen Buckholz
6:00p
GLAX Practice-Richard Velde
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:30p
MS Wrestling Practice-Brad Harper
7:00p
Knitting II-Community Education
7:00p
PTO Meeting
7:00p
T SHIRT Quilts-Community Education
7:45p
Water Aerobics-Community Education
3
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Kingsmen Court Exec Meeting-Kristine Smith
8:30a
Choir Concert Dress Rehearsal
8:30a
ISTEP Testing English & Science/AP Exams-Dave Hall
8:30a
Penn Guidance Counselor meeting
11:30a
PROM Tix On Sale
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
707 Football-Cory Yoeman
3:30p
Choir Concert Rehearsal
3:30p
Color Guard Workshop/practices
3:30p
GSA Group Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
USA Chemistry Olympiad-Diane Bowersox
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
G Tennis @ Adams
4:30p
JV/V Softball @ Adams
5:00p
JV Baseball vs. New Prairie (AWAY)
5:30p
V Baseball vs. New Prairie (HOME)
5:45p
Color Guard Try Out-Jen Buckholz
6:00p
Beginning Photoshop-Community Education
6:00p
Football Spring Parent Meeting
6:00p
G LAX Game-Richard Velde
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:00p
Spring Training for marching percussion
6:30p
Kids Club Wrestling Practice-Brad Harper
7:00p
Open Swim-Community Ed.
4
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:00a
Coffee Cart
8:30a
Choir Concert Dress Rehearsal
8:30a
ISTEP Testing English & Science/AP Exams-Dave Hall
10:00a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
PROM Tix On Sale
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Amnesty International Meeting-Kim Reitz
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
Intramural Volleyball-Lisa Pawlik
3:30p
Key Club Installation of Officers- Amanda Bates
3:30p
New Teacher Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
PennMed Club - Holly Austin
3:30p
Softball Practice-Beth Zachary
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
Excel Intermediate-Community Education
6:00p
G LAX Practice-Richard Velde
6:00p
JV/V Softball vs. Crown Point (HOME)
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:00p
Work Experience Banquet-John Mott
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
6:30p
Baseball Practice-Greg Dikos
6:30p
MS Wrestling Practice-Brad Harper
7:30p
Spring Choir Concert
7:45p
Water Aerobics-Community Education
5
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:30a
Choir Concert Dress Rehearsal
8:30a
ISTEP Testing English & Science/AP Exams-Dave Hall
9:00a
Boys Golf @ Flo Troeger Invitational
11:00a
Cap & Gown Distribution
11:20a
Life Skills Theatrical Performance Rehearsal-Blair Endicott/Lisa Lomneth
11:29a
Valedictorian Speech Meeting-Mary Nicolini
11:30a
PROM Tix On Sale
1:15p
Muslim Students Prayer Group
3:30p
Drama Club Meeting
3:30p
PLTW Biomedical Student Meeting-Mrs. Porter
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Silver Mile-Amber Kennedy-Event Coordinator
3:30p
TSA Meeting-Steven Sinish
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:30p
Writer's Guild Meeting-
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
3:45p
Volleyball Spring Open Gym-Sarah Hendricks
5:30p
JV/V Baseball vs. Glenn (HOME)
7:30p
Spring Choir Concert
6
6:00a
Silver Mile-Amber Kennedy-Event Coordinator
9:00a
Varsity G Track @ Goshen Relays
10:00a
B/G Track @ Elkhart Central JV Invite
10:00a
G Tennis @ Culver/Fairfield/Munster
10:00a
JV Softball Tourney @ Lake Central
11:00a
Fr Baseball @ Plymouth (DH)
11:00a
JV Baseball @ St. Joseph
11:00a
V Baseball Tournament @ Plymouth (AWAY)
12:00p
JV/V G LAX vs. Guerin Catholic
12:00p
V Softball @ Oak Park (DH)
2:00p
JV Boys Golf @ ew Prairie Invitational
3:00p
G LAX vs. Hamilton Southeastern-Richard Velde
6:00p
Boys Lacrosse Game
7
12:00p
B LAX Game
2:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
4:00p
12U Scrappers Softball-Bob Gannon
8
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
SADD Meeting
8:00a
AP Music Theory Testing
8:30a
ECA English/AP Exams-Dave Hall
12:00p
Korean Club-John Gensic
1:50p
AP Exam - Dave Hall
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Girls Golf Meeting-Dominic Demeter
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Science Research Club-Kim Reitz
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Golf vs. LaVille @ Wawasee
4:30p
G Tennis NIC Tournament (AWAY)
4:30p
JV/V Baseball vs. Niles (AWAY)
5:00p
Fr Baseball vs. Concord (AWAY)
5:00p
JV/V Softball @ Lake Central
6:00p
Boys Lacrosse Game
6:00p
Percussion Studio Solo Recital
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Booster Club Meeting
7:00p
Open Swim-Community Ed.
9
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
8:30a
ECA English/AP Exams-Dave Hall
11:20a
Life Skills Theatrical Performance Rehearsal-Blair Endicott/Lisa Lomneth
11:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
Doctor Who Club-Kim Reitz
3:30p
Intramural Volleyball-Lisa Pawlik
3:30p
Orchestra Commencement Rehearsal
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
G Track NIC Meet
5:00p
G Tennis NIC Tournament @ New Prairie
5:00p
JV/V Softball @ St. Joseph
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:00p
Spring Training for marching percussion
6:30p
Senior Recognition
7:00p
T SHIRT Quilts-Community Education
7:00p
V G LAX vs. St. Joseph (AWAY)
7:45p
Water Aerobics-Community Education
10
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Kingsmen Court Exec Meeting-Kristine Smith
8:00a
Dance Classic Rehearsal
8:30a
ECA English/AP Exams-Dave Hall
8:30a
Penn Guidance Counselor meeting
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
7 on 7 Football-Cory Yoeman
3:30p
Boys Soccer Returning Player/New Player Meeting-Josh Nakayama
3:30p
Color Guard Workshop/practices
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
GSA Leader Meeting - John Westra
3:30p
Japanese Club Meeting
3:30p
Jazz at the Park Dress Rehearsal
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
USA Chemistry Olympiad-Diane Bowersox
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
3:45p
Varsity Rep/Cheer Uniform Try On-Rita Szweda
4:30p
Boys Golf vs. Mishawaka/Riley
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
FR Baseball vs. Niles (HOME)
4:30p
G Tennis NIC Tournament vs. Marian
5:00p
G LAX Practice-Richard Velde
5:00p
JV Softball @ Jimtown
5:00p
V Softball @ New Prairie
5:30p
JV Baseball vs. John Glenn
5:30p
V Baseball vs. Glenn (AWAY)
6:00p
Boys Lacrosse Game
6:00p
Boys Soccer Incoming Freshmen Player Meeting-Josh Nakayama
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Ed.
11
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
6:00a
Swim Practice-Jess Preston
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
ECA English/AP Exams-Dave Hall
10:00a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:20a
Life Skills Theatrical Performance-Blair Endicott/Lisa Lomneth
11:20a
Life Skills Theatrical Performance Rehearsal-Blair Endicott/Lisa Lomneth
1:00p
Reception for parents/students of Life Skills Play(Cookies and clear punch)
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Amnesty International Meeting-Kim Reitz
3:30p
FACS Club / Kylee Wetzel
3:30p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
Intramural Volleyball-Lisa Pawlik
3:30p
New Teacher Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
G Tennis @ Grace College vs. Canterbury
4:30p
JV/V B Track NIC Meet
5:00p
FR Baseball vs. Goshen (HOME)
5:00p
JV/V Softball vs. Mishawaka (HOME)
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
Jazz Concert Performance
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
7:00p
G LAX Game-Richard Velde
7:45p
Water Aerobics-Community Education
12
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
AP Exam - Dave Hall
8:00a
Dance Classic Rehearsal
8:30a
ECA English/AP Exams-Dave Hall
8:30a
English Class-Kayla Peterson
11:15a
Study Hall/Early College moving to East Balcony 3rd Block
1:15p
Muslim Students Prayer Group
2:00p
Boys Golf @ Uebele Invitational
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Friday Afternoon/Evening Hours
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
TSA Meeting-Steven Sinish
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
3:45p
Volleyball Spring Open Gym-Sarah Hendricks
4:30p
Fr Baseball vs. St Joseph (DH) (HOME)
4:30p
JV/V Baseball vs. St Joseph (HOME)
6:00p
G LAX vs. Portage Northern-Richard Velde
6:30p
Penn Athletics-Aaron Leniski
13
8:00a
Lifetime Fitness Center (LFC)-Saturday Hours
8:00a
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
9:00a
Boys Lacrosse Game
5:00p
JV Baseball vs. Adams (HOME)
7:00p
PROM
14
2:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
15
6:00a
Swim Practice-Jess Preston
7:30a
SADD Meeting
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
ECA Algebra I/Late Exams for AP
8:30a
English Class-Kayla Peterson
11:30a
Exceptional Athletics Carry In-Bridget Williams
12:00p
Korean Club-John Gensic
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Korean Club Meeting-John Gensic
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Science Research Club-Kim Reitz
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
G Tennis vs. NorthWood
5:00p
Boys Golf @ Elkhart Central/LaPorte
5:00p
JV/V Baseball vs. Mishawaka (AWAY)
6:00p
G LAX Practice-Richard Velde
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Ed.
16
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
6:30a
Academy Signing Day-Curt Rallo
7:30a
National Honor Society Meeting-Maryellyn Knight
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
8:30a
ECA Algebra I/Late Exams for AP
8:30a
Xtreme Track Event-Brad Harper
11:29a
Creative Writing
11:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Advanced Jazz Rehearsal
3:30p
Doctor Who Club-Kim Reitz
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
German Club
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
5:00p
GLAX Practice-Richard Velde
5:00p
G Track Sectional
5:00p
STEM Expo-Josiah Parker
5:00p
V Baseball vs. Carroll (AWAY)
5:00p
V Softball @ New Prairie
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:00p
Spring Training for marching percussion
7:45p
Water Aerobics-Community Education
17
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Athletics Signing Day-Aaron Leniski
7:30a
Kingsmen Court Exec Meeting-Kristine Smith
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
ECA Algebra I/Late Exams for AP
8:30a
Penn Guidance Counselor meeting
9:57a
English 10
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
7 on 7 Football-Cory Yoeman
3:30p
Color Guard Workshop/practices
3:30p
GSA Group Meeting
3:30p
Girls XC Meeting-Michael Clements
3:30p
Orchestra Commencement Rehearsal
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
USA Chemistry Olympiad-Diane Bowersox
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
Girls JV/V Tennis Sectionals
5:00p
Fr Baseball v.s Brandywine (DH) (HOME)
5:00p
JV/V Softball vs. Jimtown (HOME)
6:00p
ENL ELLIE Awards-Cindy Tachman
6:00p
G LAX Practice-Richard Velde
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Ed.
18
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
6:00a
Swim Practice-Jess Preston
7:30a
Key Club Meeting
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
ECA Algebra I/Late Exams for AP
10:00a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
FCA year end meeting during lunches
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Amnesty International Meeting-Kim Reitz
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
New Teacher Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
Girls JV/V Tennis Sectionals
5:00p
B Track Sectional
5:00p
Fr Baseball vs. Jimtown (HOME)
5:00p
JV/V Baseball vs. Concord (AWAY)
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
G LAX Practice-Richard Velde
6:00p
Girls Track Banquet-Josh Fletcher
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
7:45p
Water Aerobics-Community Education
19
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:00a
Dance Classic Rehearsal
8:30a
ECA Algebra I/Late Exams for AP
10:30a
Post-Secondary Photos-Steve Hope
1:15p
Muslim Students Prayer Group
1:50p
Valedictorian Meeting-Mary Nicolini
2:00p
Fall Coaches Meeting-Aaron Leniski
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Friday Afternoon/Evening Hours
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Penn Dance Classic After School Rehearsal-Denise Honaker
3:30p
TSA Meeting-Steven Sinish
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
3:45p
Volleyball Spring Open Gym-Sarah Hendricks
4:30p
Boys Golf @LaPorte/Central
4:30p
JV/V Softball @ Lakeshore, MI (DH)
6:00p
Boys Lacrosse Game
6:30p
AP/Senior Students Studio Art Show
20
8:00a
Lifetime Fitness Center (LFC)-Saturday Hours
8:30a
Color Guard-Jen Buckholz
9:00a
JV Baseball Tournament @ Elkhart Memorial (AWAY)
10:00a
Fr Baseball vs. Marian (DH) (AWAY)
10:00a
V Baseball Tournament @ Warsaw (AWAY)
11:00a
Boys Lacrosse Game
3:30p
Boys Lacrosse Senior Night-Cheryl Haluska
21
12:00p
Caro King Piano Recital
2:00p
All-State Voting Meeting-Beth Zachary
2:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
4:00p
NIC Baseball Meeting-Aaron Leniski
22
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
6:00a
Swim Practice-Jess Preston
7:30a
SADD Meeting
8:00a
Dance Classic Rehearsa
12:00p
Korean Club-John Gensic
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
Orchestra Commencement Rehearsal
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Penn Dance Classic Rehearsal-Denise Honaker
3:30p
Player followed by Coach's Meeting Football-Cory Yeoman
3:30p
Science Research Club-Kim Reitz
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:15p
Boys Golf @ Warsaw "Bob Turner" Classic
5:00p
Softball Sectional
6:00p
Boys Track Banquet-Jon Carroll
6:00p
G LAX Practice-Richard Velde
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
7:00p
Open Swim-Community Ed.
23
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:00a
Staff Meeting-Steve Hope
8:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
Valedictorian practice
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Athletic Physicals-
3:30p
Doctor Who Club-Kim Reitz
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Penn Dance Classic Dress Rehearsal-Denise Honaker
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Golf vs. Marian/St. Joseph
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
G Tennis Regionals
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
G Track Regionals
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Penny Awards-Theater
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:00p
Spring Training for marching percussion
6:30p
Insrtumental Music Senior Awards Banquet
7:45p
Water Aerobics-Community Education
24
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Kingsmen Court Exec Meeting-Kristine Smith
8:00a
Dance Classic Rehearsa
8:30a
Penn Guidance Counselor meeting
10:00a
Post-Secondary Photos-Steve Hope
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
7 on 7 Football-Cory Yoeman
3:30p
Academic team party-Diane Bowersox
3:30p
Color Guard Workshop/practices
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
GSA Leader Meeting - John Westra
3:30p
Japanese Club Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
USA Chemistry Olympiad-Diane Bowersox
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
4:30p
G Tennis Regionals
5:00p
Boys Golf vs. Elkhart Memorial/Northridge
6:00p
Baseball Sectional
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Ed.
7:30p
Penn Dance Classic 2017-Denise Honaker
25
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
6:00a
Swim Practice-Jess Preston
8:00a
Dance Classic Rehearsa
10:00a
Blair Endicott-Speech Pathologist
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Amnesty International Meeting-Kim Reitz
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
ESSA Teacher Focus Group-John Gensic
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
New Teacher Meeting
3:30p
Orchestra Commencement Rehearsal
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Student Interns 17-18 Meeting
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
4:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
5:00p
Boys Golf @ Culver Academies/Plymouth
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
B Track Regional
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:30p
Penn Dance Classic 2017-Denise Honaker
26
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
9:50a
Drug Taskforce and Savage Family to speak
1:15p
Muslim Students Prayer Group
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Friday Afternoon/Evening Hours
3:30p
Boys XC Meeting-Tom Miller
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
TSA Meeting-Steven Sinish
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
5:00p
Penn Commencement-Notre Dame
27
8:00a
Lifetime Fitness Center (LFC)-Saturday Hours
8:00a
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
10:00a
Baseball Sectional
12:00p
Boys Golf NIC Meet
4:30p
G Tennis Semi State
28
2:00p
Scrappers 12U-Josh Pratt/David Zachary
29
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Science Research Club-Kim Reitz
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
5:00p
Boys Track Practice-Jon Carroll
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
7:00p
Open Swim-Community Ed.
30
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Athletic Council Meeting-Aaron Leniski
7:30a
National Honor Society Meeting-Maryellyn Knight
8:00a
Penn Stock-Dominic Ball
8:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
11:30a
Blair Endicott-Speech Pathologist
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Doctor Who Club-Kim Reitz
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:00p
Spring Training for marching percussion
6:30p
Boys Lacrosse Banquet-Cheryl Haluska
7:00p
Softball Regional
31
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
7:30a
Kingsmen Court Exec Meeting-Kristine Smith
8:00a
Penn Stock-Dominic Ball
8:30a
Penn Guidance Counselor meeting
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
7 on 7 Football-Cory Yoeman
3:30p
Color Guard Workshop/practices
3:30p
GSA Group Meeting
3:30p
PRO Swim Practice-Lisa Bottorff
3:30p
Principal Meeting-Steve Hope and Sean Galiher
3:30p
USA Chemistry Olympiad-Diane Bowersox
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
5:00p
Baseball Banquet
5:30p
FFA Awards
6:00p
Scrappers Practice-Brian Blondell
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
7:00p
Open Swim-Community Ed.
1
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Afternoon/Evening Hours
3:30p
Amnesty International Meeting-Kim Reitz
3:30p
BBB Spring Open Gym-Al Rhodes
3:30p
GBB Spring Open Gym-Kristi Ulrich
3:30p
Gaming Club-Andrew Warner
3:30p
New Teacher Meeting
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
3:40p
Girls Track Practice-Josh Fletcher
3:45p
Boys Track Practice-Jon Carroll
5:30p
Scrappers 9U Baseball Practice-Ashley Schwitz
6:00p
G LAX Banquet
6:00p
MXW Practice-Brad Harper
6:00p
Scrappers 12U-JoshPratt/David Zachary
6:30p
AAU GBB Practice-Kristi Ulrich
2
5:45a
Lifetime Fitness Center Morning Hours (LFC)
8:00a
Boys Golf IHSAA Sectional Championship
11:30a
Exceptional Athletics Carry In-Jenn Grimm/Bridget Williams
1:15p
Muslim Students Prayer Group
3:00p
B Track State
3:00p
G Tennis State (TEAM) Day 1
3:17p
Lifetime Fitness Center (LFC) Friday Afternoon/Evening Hours
3:17p
Wedding Shower for Holly Tavares-Courtney Gnass
3:30p
TSA Meeting-Steven Sinish
3:30p
Wrestling Club Practice-Brad Harper
6:30p
Boy Scouts Open Swim
3
TBA
Baseball Regional
TBA
Softball Semi-State
8:00a
Lifetime Fitness Center (LFC)-Saturday Hours
10:00a
G Tennis State (TEAM) Day 2
3:00p
G Track State