Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
6/4/2024 3:25 pm
Calendar
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
May
2024
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
28
8:00a
Landsharks Youth Baseball - John Westra
9:00a
GBB Junior League Practice - Kristi Ulrich
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
29
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Football Spring Conditioning - Pete Riordan
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:25a
Marine Recruiter / Nickolas Attkisson - Jodi Jensen
3:30p
Choir Spring Concert Rehearsal - Nemeth
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
G Tennis Practice - Eric Bowers
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
BBB Practice - Barak Coolman
4:00p
Girls Volleyball Practice - Kaitlyn Hickey
4:45p
JV/V G Tennis vs. Northridge High School - HOME
5:00p
Boys Rugby Film Viewing - Carl Case
5:00p
G Track Team Dinner - Melissa Danner
5:00p
V Softball vs. Marian - HOME
5:30p
JV Baseball vs. Marian - HOME
5:30p
V Baseball @ Marian - AWAY
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Intermediate PC - Community Education
6:00p
Orchestra Rehearsal - Coudret
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
30
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Football Speed Training - Matt Cates
7:30a
Meeting - Sean Galiher
7:30a
SALC Meeting - Curt Rallo
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Navy Recruiter / Sean White - Jodi Jensen
3:30p
Choir Spring Tech Rehearsal - Nemeth
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Meeting - Sean Galiher
3:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Young Life Club - Laura Zerfas
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
GBB Practice - Kristi Ulrich
4:15p
B Golf @ Knollwood - Trinity School at Greenlawn
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:30p
G Track & Field @ Elkhart
6:00p
EX ED Open House - Ginny Shafer
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Penn Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
B Track & Field vs. Elkhart (HOME)
6:30p
Boys LAX Game vs. Chesterton - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
Log Cabin Quilt - Community Education
7:45p
Water Aerobics - Community Education
1
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Football Spring Conditioning - Pete Riordan
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
7:45a
NHS Meeting - Tagliaferri
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:15a
U.S. Army Recruiter - Lindsay Morrison
3:20p
Science Academic Superbowl Practice - Amy Tiebout
3:25p
Writer's Guild Meeting - Carrie Morton
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Technology Student Association (TSA) - Steven Sinish
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
GBB Practice - Kristi Ulrich
4:00p
Volleyball Practice - Kaitlyn Hickey
4:30p
JV G Tennis vs. Northwood - HOME
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
JV/V Baseball vs. Bremen - HOME
5:00p
JV/V Softball @ Bremen
5:30p
JV Baseball @ Bremen - AWAY
5:30p
Unified Track & Field vs. Jimtown / SB Adams (HOME)
6:00p
BBB Middle School Workouts - Barak Coolman
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
Choir Spring Dress Rehearsal - Nemeth
6:00p
Color Guard Try Outs - Glenn Northern
6:00p
GBB Player Meeting - Kristi Ulrich
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
B XC Call Out Meeting - Tom Miller
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
7:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
2
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Kingsmen Court Full Rep Meeting - Sarah Klein
7:30a
Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Army National Guard Recruiter / Kyle Stethem - Jodi Jensen
3:30p
Robotics Practice - Kyle Marsh
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
BBB Practice - Barak Coolman
4:00p
G Soccer Conditioning - Jeff Hart
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
Middle School Girls Track & Field Meet - Marie Doan
5:30p
FR Baseball @ Northridge - AWAY
6:00p
Color Guard Try Outs - Glenn Northern
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Orchestra Rehearsal - Coudret
6:00p
Penn Wrestling Club - Brad Harper
6:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
6:45p
G LAX v.s. Northridge (HOME)
7:30p
Choir Spring Concert - Nemeth
7:45p
Water Aerobics - Community Education
8:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
3
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FCA Meeting - Brad Harper
7:30a
Penn Yoga Club - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
12:00p
G Track & Field @ Golden Triangle Meet
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
JV/V Softball @ Crown Point
6:00p
JV Gold Softball vs. South Central (DH)
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
7:30p
Choir Spring Concert - Nemeth
4
7:00a
Irish Aqautics Practice - Matthew Dorsch
9:00a
Boys Volleyball Practice (Wisler)
9:00a
NIC JV B / G Track & Field Meet @ Elkhart
10:00a
G JV/V Tennis - Penn Classic
10:00a
JV Black @ Lake Central JV Tourney
11:00a
G LAX v.s. Indy Cathedral & Zionsville (HOME)
11:00a
V Baseball @ Plymouth Tournament - AWAY
12:00p
Annual Tech Party - Noble
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
5
Cinco De Mayo
2:30p
Color Guard Clinic - Northern
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
6
5:00a
GOLD DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Football Spring Conditioning - Pete Riordan
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:00a
Early College Senior Signing Day - Black
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:25a
Marine Recruiter / Nickolas Attkisson - Jodi Jensen
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
BBB Practice - Barak Coolman
4:00p
Girls Volleyball Practice - Kaitlyn Hickey
5:00p
Boys Rugby Film Viewing - Carl Case
5:00p
FR Baseball vs. Concord - HOME
5:00p
G JV/V Tennis vs. Concord (HOME)
5:00p
G Track Team Dinner - Melissa Danner
5:00p
JV/V Softball vs. SB St Joseph - HOME
5:00p
JV Baseball vs. St. Joseph - HOME (DH)
5:00p
V Baseball @ SB St Joseph - AWAY
5:30p
PTO Meeting - Barb Zuidema
5:30p
Unified Track & Field @ Goshen Invite
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Intermediate PC - Community Education
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
Boys LAX Game vs. Victory Christian - Farin Henderson / Pete Gillin
6:30p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:30p
Work Experience Award Ceremony/MacRae-Waggoner
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
7:30p
POPS Board Meeting - Orchestra
7
TBA
NO SCHOOL - Spring Election
7:30a
Football Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:00a
Boys Volleyball Club Practice - Deanna Wisler
11:20a
Navy Recruiter / Sean White - Jodi Jensen
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Young Life Club - Laura Zerfas
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
GBB Practice - Kristi Ulrich
4:00p
Girls Volleyball Practice - Kaitlyn Hickey
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:30p
G Track & Field @ NIC Meet
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
AP Testing Set Up- Dave Hall
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
8
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Spring Football Conditioning - Pete Riordan
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:15a
U.S. Army Recruiter - Lindsay Morrison
12:30p
EC - Juniors Cookout
3:20p
Science Academic Superbowl Practice - Amy Tiebout
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Jazz at the Park Rehearsal - Greisser
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Technology Student Association (TSA) - Steven Sinish
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
Cheer Meeting - Rita Szweda
4:00p
GBB Practice - Kristi Ulrich
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
FR Baseball vs. Brandywine (DH) - HOME
5:00p
JV/V Softball @ Jimtown
5:30p
JV Baseball @ Jimtown - AWAY
5:30p
V Baseball vs. Jimtown - HOME
6:00p
BBB Middle School Conditioning - Barak Coolman
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
GBB Player Meeting - Kristi Ulrich
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
7:00p
Boys LAX Game vs. Laporte - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
9
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Kingsmen Court Full Rep Meeting - Sarah Klein
7:30a
Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Army National Guard Recruiter / Kyle Stethem - Jodi Jensen
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
Robotics Practice - Kyle Marsh
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
BBB Practice - Barak Coolman
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
G JV/V Tennis @ Culver Academies
5:00p
JV Black Softball @ Mishawaka
5:30p
B Track & Field @ NIC Meet
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Jazz at the Park Concert - Greisser
6:00p
Penn Wrestling Club - Brad Harper
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
6:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
7:45p
Water Aerobics - Community Education
10
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FCA Meeting - Brad Harper
7:30a
Penn Yoga Club - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Air Force Reserves Recruiter / Sarah Neuverth - Jodi Jensen
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
G Soccer Conditioning - Jeff Hart
5:00p
FR Baseball vs. St. Joseph (DH) - HOME
5:00p
JV Softball vs. Edwardsburg (DH)
6:00p
Boys Volleyball vs. St. Joe - Deanna Wisler
6:00p
Girls LAX Practice - Becca Plantz
6:00p
Unified Track & Field @ Together for the Long Run
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
11
AP Testing - Dave Hall
TBA
Boys LAX Game - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00a
Irish Aqautics Practice - Matthew Dorsch
9:00a
Boys Volleyball Games - Deanna Wisler
10:00a
JV Baseball vs. Lakeshore, MI (DH) - HOME
11:00a
FR Baseball @ Valparaiso (DH) - AWAY
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
7:00p
PROM
12
AP Testing - Dave Hall
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
13
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:25a
Marine Recruiter / Nickolas Attkisson - Jodi Jensen
3:25p
Girl Up Club Meeting - Kaylie VanGalder
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:00p
G JV Tennis vs. SB St. Joseph (HOME)
5:00p
Boys Rugby Film Viewing - Carl Case
5:00p
FR Baseball @ Concord - AWAY
5:00p
G Track Team Dinner - Melissa Danner
5:30p
Girls Track Banquet - Melissa Danner
5:30p
JV Baseball vs. New Prairie - HOME
5:30p
JV Black Softball @ New Prairie
6:00p
Booster Club Meetings - Marie Doan
6:00p
Boys Volleyball vs. Riley - Deanna Wisler
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Intermediate PC - Community Education
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
V Baseball vs. New Prairie (HOME)
6:00p
V Softball vs. New Prairie - HOME
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
B LAX Film Viewing - Pete Gillin
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
7:00p
Speech and Debate Banquet - Starkweather
14
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
7:30a
Football Speed Training - Matt Cates
7:30a
Kingsmen Court Full Rep Meeting - Sarah Klein
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
10:30a
Ex Ed Senior Graduation - Bright
11:20a
Navy Recruiter / Sean White - Jodi Jensen
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Young Life Club - Laura Zerfas
3:45p
Cheer Practice - Rita Szweda
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:30p
G Tennis Sectionals - HOME
5:00p
B Rugby Film Viewing - Carl Case
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
G Track & Field Sectionals
5:00p
JV Gold Softball vs. Jimtown - HOME
5:00p
Speech & Debate Banquet - Jeremy Starkweather
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
Football Parent Meeting - Pete Riordan
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
B LAX Film Viewing - Pete Gillin
6:30p
Boys LAX Practice - Farin Henderson / Pete Gillin
6:30p
GBB League Practice - Kristi Ulrich
6:30p
Tri-M Recital - Coudret
7:00p
Log Cabin Quilt - Community Education
7:45p
Water Aerobics - Community Education
15
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:00a
SMS Preview of Spring Play - Hein
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:15a
U.S. Army Recruiter - Lindsay Morrison
3:20p
Science Academic Superbowl Practice - Amy Tiebout
3:25p
Writer's Guild Meeting - Carrie Morton
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Robotics Practice - Kyle Marsh
3:30p
Spring Play Rehearsal - Hein
3:30p
Technology Student Association (TSA) - Steven Sinish
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
Senior Rec - Chaffee
4:30p
G Tennis Sectionals - HOME
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:30p
JV Gold Softball @ Northwood
6:00p
BBB Middle School Workouts - Barak Coolman
6:00p
Girls Rugby Practice - Kasey Smith
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
V Softball @ SB Riley
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
16
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
7:30a
Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Army National Guard Recruiter / Kyle Stethem - Jodi Jensen
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
Inclement Weather Location - B Track Sectionals
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:30p
B Track & Field Sectionals (HOME)
6:00p
Penn Wrestling Club - Brad Harper
6:30p
GBB League Practice - Kristi Ulrich
6:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
7:00p
Spring Play Performance - Hein
7:45p
Water Aerobics - Community Education
8:00p
B LAX Practice - Pete Gillin
17
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
Penn Yoga Club - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Air Force Recruiter / Andrew Zeir - Jodi Jensen
11:20a
Air Force Reserves Recruiter / Sarah Neuverth - Jodi Jensen
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:30p
JV/V Softball vs. Lakeshore, MI (DH) - HOME
5:00p
FR Baseball vs. Marian (DH) - HOME
5:00p
Senior Art Show - Becky Hope
5:30p
B Track & Field Sectionals (HOME)
5:30p
JV Baseball @ Goshen - AWAY
6:30p
B LAX Practice - Pete Gillin
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
7:00p
Spring Play Performance - Hein
18
AP Testing - Dave Hall
9:00a
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
10:00a
G Rugby Practice - Kasey Smith
10:00a
JV Baseball @ South Central Tournament - AWAY
10:00a
JV Baseball Tournament -
10:00a
Unified Track & Field Sectionals
11:00a
V Baseball vs. Ft. Wayne Snider (DH) - HOME
3:00p
Spring Play Performance - Hein
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
19
AP Testing - Dave Hall
2:00p
All State Voting for District 2 Softball Coaches - Beth Zachary
2:00p
Caro King Piano Recital - Outside
4:00p
Early College Senior Banquet - Sarah Klein
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
20
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:00a
Pictures for New ID Badges - Josiah Parker / Tommy Teeter
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:25a
Marine Recruiter / Nickolas Attkisson - Jodi Jensen
3:30p
Dance Classic Rehearsal - Wolfe
3:30p
Football Team/Coaches Meeting (Riordan)
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
4:30p
Robotics Banquet/Kyle Marsh
5:30p
Europe Trip Parent Meeting - Sarah Klein
6:00p
Boys Volleyball vs Granger Christian
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
V Softball Sectionals
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
GBB Junior League - Coach Troy Gray
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
9:00p
Set Up for Signing Day - 05/21/2024
21
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Football Speed Training - Matt Cates
7:30a
SALC Meeting - Curt Rallo
7:30a
Spring College Signing Day - Bridget Williams
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:00a
Pictures for New ID Badges - Josiah Parker / Tommy Teeter
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Navy Recruiter / Sean White - Jodi Jensen
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
Dance Classic Rehearsal - Wolfe
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
3:30p
Young Life Club - Laura Zerfas
3:45p
Cheer Practice - Rita Szweda
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
V Baseball @ Mishawaka/Baker Park
5:30p
G Tennis Regionals @ Northwood
5:30p
Penny Awards - Hein
6:00p
Boys Volleyball Practice - Deanna Wisler
6:00p
G Track & Field Regionals
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
7:00p
Log Cabin Quilt - Community Education
9:00p
Set Up for Teacher Signing Day - Josiah Parker
22
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Teacher Signing Day - Josiah Parker
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:00a
Pictures for New ID Badges - Josiah Parker / Tommy Teeter
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:15a
U.S. Army Recruiter - Lindsay Morrison
3:20p
Science Academic Superbowl Practice - Amy Tiebout
3:30p
Dance Classic Rehearsal - Wolfe
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
German Club Dodgeball Games - Lauren Tarbet
3:30p
Technology Student Association (TSA) - Steven Sinish
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
5:00p
B Golf @ Knollwood - Northridge/Mishawaka
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
5:00p
V Baseball Sectionals
5:30p
G Tennis Regionals @ Northwood
6:00p
BBB Middle School Workouts - Barak Coolman
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Reality Cafe' - Caelea Armstrong
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
B Track Banquet - Chad Wetzel
6:30p
GBB Junior League - Coach Troy Gray
7:00p
OPEN SWIM - Community Education
7:00p
Penn Clarinet Club Recital - Northern
23
AP Testing - Dave Hall
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Kingsmen Court Full Rep Meeting - Sarah Klein
7:30a
Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Army National Guard Recruiter / Kyle Stethem - Jodi Jensen
3:30p
Coffee Cart Drop Off - Brenda Chaffee /
3:30p
Commencement Rehearsal - Orchestra
3:30p
Robotics Practice - Kyle Marsh
3:45p
Cheer Practice - Rita Szweda
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
6:00p
B Track & Field @ Regionals
6:00p
GAPP Trip Meeting - Elizabeth Dix
6:00p
Penn Wrestling Club - Brad Harper
6:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
7:30p
Dance Classic Concert - Wolfe
24
AP Testing - Dave Hall
5:00a
BLACK DAY
5:45a
Senior Sunrise Breakfast - Michael Coffee
7:30a
FCA Meeting - Brad Harper
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
8:30a
Dance Classic Class Rehearsals - Wolfe
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
3:30p
Theatre Celebration/Awards - Hein
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
7:30p
Dance Classic Concert - Wolfe
25
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
10:00a
G Tennis Semi State @ Homestead
11:00a
Unified Track & Field Regionals
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
26
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
27
Memorial Day
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
TBA
NO SCHOOL - Memorial Day
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
11:25a
Marine Recruiter / Nickolas Attkisson - Jodi Jensen
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
28
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Football Speed Training - Matt Cates
7:30a
SALC Meeting - Curt Rallo
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Navy Recruiter / Sean White - Jodi Jensen
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Pops in the Park Dress Rehearsal - Orchestra
3:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
3:30p
Young Life Club - Laura Zerfas
3:45p
Cheer Practice - Rita Szweda
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
BBB Summer Gym - Barak Coolman
4:00p
GBB Summer Gym - Kristi Ulrich
4:00p
Volleyball Summer Gym - Kaitlyn Hickey
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
6:00p
Marching Band Rehearsal - Northern
6:00p
Marching Band Rehearsals - Glenn Northern
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
GBB Junior League - Coach Troy Gray
7:00p
V Softball Regionals - HOME
7:00p
Viva Voce Jazz Cafe Performance - Nemeth
29
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FUTURES Lifting Program - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:15a
U.S. Army Recruiter - Lindsay Morrison
3:20p
Science Academic Superbowl Practice - Amy Tiebout
3:30p
E-Sports Practice / Competition - Steven Anglada-Gandia
3:30p
Korean Club Meeting - Cassie McNamara
3:30p
Technology Student Association (TSA) - Steven Sinish
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
BBB Summer Gym - Barak Coolman
4:00p
GBB Summer Gym - Kristi Ulrich
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
6:00p
Marching Band Rehearsal - Northern
6:00p
Marching Band Rehearsals - Glenn Northern
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
GBB Junior League - Coach Troy Gray
6:30p
Pops in the Park Concert - Orchestra
30
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
5:00a
GOLD DAY
7:30a
Speed Training - Matt Cates
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
9:50a
Band Classroom Use - Griesser
11:20a
Army National Guard Recruiter / Kyle Stethem - Jodi Jensen
3:30p
Robotics Practice - Kyle Marsh
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
4:00p
BBB Summer Gym - Barak Coolman
4:00p
GBB Summer Gym - Kristi Ulrich
4:00p
Volleyball Summer Gym - Kaitlyn Hickey
5:00p
Boys Rugby Practice - Carl Case
6:00p
Marching Band Rehearsal - Northern
6:00p
Marching Band Rehearsals - Glenn Northern
6:00p
Marching Percussion Spring Training - Griesser
6:00p
Wrestling Club Practice - Brad Harper
6:30p
Speech and Debate Practice - Jeremy Starkweather
31
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
5:00a
BLACK DAY
6:00a
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
7:30a
FCA Meeting - Brad Harper
7:30a
Zero Hour - Matt Cates
3:00p
G Tennis Team State Finals
3:00p
G Track & Field State Finals
3:45p
Color Guard Lessons - Northern
3:45p
Irish Aquatics Practice - Matthew Dorsch
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members
1
POOL CLOSED FOR MAINTENANCE
TBA
V Baseball Regionals
TBA
V Softball Semi State
7:00a
Irish Aqautics Practice - Matthew Dorsch
7:00a
Mattress Fundraiser / Marching Band - Glenn Northern
10:00a
G Tennis Team State Finals
12:00p
Unified Track & Field State Finals
3:00p
B Track & Field @ State Finals
7:00p
Lifetime Fitness Center Open to Community Members