Penn-Harris-Madison Sch Corp
PHSC
Last updated:
5/3/2024 8:16 am
Calendar
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
February
2020
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
9:00a
PWC Folkstyle Classic Tourney-Brad Harper
3:30p
Niva Volleyball Club Practice-Lisa Pawlik
27
6:55a
B & G Swim/Dive Conditioning-Jess Preston
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
9:00a
Food Service Meeting-Mary Ellen Gilliam
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
Food Service Meeting-Mary Ellen Gilliam
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
JV/V Cheer Practice-Rita Szweda
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
6:00p
Monday Night Orchestra Rehearsal
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
FR GBB at Plymouth
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Softball Open Gym - Beth Zachary
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
7:00p
G Rugby Meetings/Practices
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
28
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
CTE/Interactive Media-Morgan O'Grady
8:20a
Sophomores/Juniors Assembly-Derrick White
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
9:30a
Elementary POPS Concert Performance
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
3:30p
FR Cheer Practice-Kylee Wetzel
3:30p
GBB Film Viewing-Kristi Ulrich
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Wheeler - ACR
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:30p
After School Jazz Rehearsal
6:00p
Band Winter Concert Rehearsal
6:00p
FR BBB at St. Joseph
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
FR GBB Practice-Julius Smith
6:30p
Volleyball Conditioning-Lisa Pawlik
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
7:45p
Water Aerobics-Community Education
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
29
6:00a
Softball Open Gym - Beth Zachary
6:55a
B & G Swim/Dive Conditioning-Jess Preston
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
7:50a
Key Club Meeting-Lainey Bristow
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
2:00p
Spring Coaches Meeting-Jeff Hart
3:30p
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
3:30p
Debate Team Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
FR Cheer Practice-Kylee Wetzel
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
GSA Meeting-Michael Coffee
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:30p
Baseball Officials Meeting-Tony Gaugler
5:45p
JV/V GBB Team Dinner-
6:00p
Band Winter Concert Rehearsal
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Boys Freshman Basketball vs. Mishawaka
6:30p
Girls Freshman Basketball vs. Mishawaka
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
30
6:30a
FR GBB Practice-Julius Smith
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
AMC competition - Brad Grounds
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
3:30p
Boys Golf Meeting-Tony Polizzotto
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Speech/Debate Practice-Jeremy Starkweather
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
JV/V Cheer Practice-Rita Szweda
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
4:30p
After School Jazz Rehearsal
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
JV/V BBB Team Dinner
6:00p
JV/V GBB vs. Riley (HOME)
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
Winter Guard Rehearsal
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Winter Band Concert
7:45p
Water Aerobics-Community Education
31
6:55a
B & G Swim/Dive Conditioning-Jess Preston
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
3:30p
Boys Rugby Conditioning-Bart Bottorff
3:30p
Boys Track Conditioning-Tom Miller
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
FR GBB Practice-Julius Smith
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
6:15p
BBB vs. Mishawaka (HOME)
6:30p
Orchestra Chamber Cafe/IMC and LGI A
1
TBA
Varsity Wrestling Sectionals
7:00a
District Solo and Ensemble Contest
8:00a
B & G Swim/Dive Practice-Jess Preston
8:00a
B LAX State Officials Association Training Clinic-
8:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
9:00a
Boys & Girls Freshman Basketball Tournament
9:00a
Boys Swim & Dive at NIC Meet
10:00a
B/G Swim & Dive Breakfast
10:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
1:00p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
3:00p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:00p
POMS Team Dinner-Ali Minegar
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
6:15p
BBB vs. Goshen (HOME)
2
7:00a
PRO Superstar Swim Meet-Lisa Bottorff
12:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
3:30p
Niva Volleyball Club Practice-Lisa Pawlik
3
7:30a
Natural Helpers Meetings-Michael Coffee
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
3:45p
Softball Practice-Beth Zachary
6:00p
Monday Night Orchestra Rehearsal
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
PTO Meeting-Sean Galiher
6:30p
Boys Freshman Basketball vs. Plymouth
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Penn Junior Drumline Rehearsals
7:00p
G Rugby Meetings/Practices
7:00p
Penn Choir Booster Meeting
7:30p
POPS Booster Meeting
4
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
First Tuesdays Book Club Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:30p
After School Jazz Rehearsal
5:30p
FR Cheer Team Banquet-Kylee Wetzel
6:00p
CPR / AED TRAINING - SALLY DIKOS
6:00p
Girls Basketball Sectionals
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Softball Practice-Beth Zachary
6:30p
Volleyball Practice-Lisa Pawlik
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
7:45p
Water Aerobics-Community Education
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
5
7:30a
Athletic Signing Day-
7:30a
NHS meeting - Jon Lockwood
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
GSA Meeting-Michael Coffee
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
Orchestra Scotland Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
3:45p
Volleyball Practice-Lisa Pawlik
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
Baseball Officials Meeting-Tony Gaugler
6:00p
Boys Rugby Parent Meeting
6:00p
FR BBB at Concord
6:00p
Girls Basketball Sectionals
6:00p
JV/V BBB Team Dinner-
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Vocal/Piano Solo& Ensemble Chamber Night Performance-All Choirs
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
7:00p
Parent University
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
6
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
7:30a
Kingsmen Court Rep Board Meeting-Michael Coffee
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
GBB Film - Kristi Ulrich
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Speech/Debate Practice-Jeremy Starkweather
3:30p
Student Composer's Forum
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
4:30p
After School Jazz Rehearsal
5:30p
Girls Swim & Dive Sectional Trials at Penn
6:15p
BBB vs. Riley (HOME)
6:30p
POM Rehersal - Cindi Minegar
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:20a
Josten's Visit
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
3:30p
Boys Rugby Conditioning-Bart Bottorff
3:30p
Boys Track Conditioning-Tom Miller
3:30p
Democratic Club Meeting-Michael Coffee
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
6:00p
Girls Basketball Sectionals
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
6:30p
Evening of Jazz Performance
8
7:00a
FITNESS CENTER CLOSED
7:00a
Vocal/Piano Solo and Ensemble Contest @ Penn High School
7:30a
ACT Testing-John Westra
8:00a
Regional Wrestling Weigh ins
8:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
9:00a
GBB Film - Kristi Ulrich
9:00a
Girls Swim & Dive Sectional Finals at Penn
9:30a
Varsity Wrestling Regionals
10:00a
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
11:30a
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
2:00p
FR BBB Practice-Sean Penney
5:00p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
6:00p
Girls Basketball Sectionals
9
12:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
3:30p
Niva Volleyball Club Practice-Lisa Pawlik
10
TBA
FR BBB at NIC Tournament
7:30a
Natural Helpers Meetings-Michael Coffee
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
6:00p
*****Penn Booster Meeting*****
6:00p
Monday Night Orchestra Rehearsal
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Band Trip Meeting
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Penn Junior Drumline Rehearsals
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice/Meeting-Bart Bottorff
7:00p
G Rugby Meetings/Practices
7:00p
Natural Helpers Parent Meeting-Michael Coffee
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
11
6:30a
FR BBB Practice-Sean Penney
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
9:50a
IML Testing-Brad Grounds
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PHS Percussion Ensemble Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
3:45p
Softball Practice-Beth Zachary
6:00p
Girls Swim & Dive at Diving Regional at Riley
6:00p
IHSAA Girls Diving Regional
6:00p
JV/V BBB vs. Bremen (AWAY)
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:45p
Water Aerobics-Community Education
12
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PHS Percussion Ensemble Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:30p
Baseball Officials Meeting-Tony Gaugler
6:00p
CPR/AED Training-Sally Dikos
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Softball Officials Meeting-John Strauser
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice/Meeting-Bart Bottorff
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
13
7:30a
Wrestling Study Tables-Rachelle Mammolenti
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Golf Meeting-Tony Polizzotto
3:30p
Case Conference-Frank Beckton
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Speech/Debate Practice-Jeremy Starkweather
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
JV/V BBB Team Dinner
6:00p
Boys Rugby Player/Parent Meeting-Bart Bottorff
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Softball Practice-Beth Zachary
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:45p
Water Aerobics-Community Education
14
Valentine's Day
6:00a
B Swim Practice-Lisa Bottorff
7:30a
Fellowship of Christian Athletes
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:00a
Early College Valentine Donuts-Mary Nicolini
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Rugby Conditioning-Bart Bottorff
3:30p
Boys Track Conditioning-Tom Miller
3:30p
FR BBB Practice-Sean Penney
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
5:30p
ASL Group Dinner
6:00p
Girls Swim & Dive at State Meet Trials
6:15p
BBB vs. Elkhart Central (HOME)
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
15
TBA
Varsity Wrestling Semi State
8:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
9:00a
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
10:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
10:30a
Girls Basketball Regional
1:00p
Girls Swim & Dive at State Meet Finals
1:00p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
16
12:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
3:30p
Niva Volleyball Club Practice-Lisa Pawlik
17
President's Day
7:30a
Natural Helpers Meetings-Michael Coffee
9:00a
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
9:00a
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
9:00a
POM Rehearsal-Cindi Minegar
9:00a
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
9:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
10:00a
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:35p
Musical Rehearsal
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
18
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Drama Club Meeting
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
Girls Track Meeting-Melissa Danner
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PHS Percussion Ensemble Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
6:00p
Girls Track Parent Meeting - Melissa Danner
6:15p
BBB vs. Plymouth (HOME)
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Elm Road Jumpers/Warm Up-
7:45p
Water Aerobics-Community Education
19
7:50a
Key Club Meeting-Lainey Bristow
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:25p
New Teacher Meeting
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
GSA Meeting-Michael Coffee
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Orchestra Scotland Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:30p
Baseball Officials Meeting-Tony Gaugler
6:00p
Boys Lacrosse Parent/Player Meeting-Myra Sweeney
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Penn Junior Drumline Rehearsals
6:30p
Softball Officials Meeting-John Strauser
6:30p
Softball Practice-Beth Zachary
7:00p
Boys Rugby Practice/Meeting-Bart Bottorff
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
20
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
7:30a
Kingsmen Court Rep Board Meeting-Michael Coffee
7:30a
Staff Meeting - Snapshot Data
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
8:30a
Staff Meeting - Snapshot Data
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
10:00a
Staff Meeting - Snapshot Data
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
11:30a
Staff Meeting - Snapshot Data
12:30p
IDOE-Vaping Training/Mike Seger
2:00p
Staff Meeting - Snapshot Data
2:45p
Food Service Meeting-Lori Thielka
3:25p
Staff Meeting
3:25p
Staff Meeting - Snapshot Data
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
NIVA Volleyball Coach Meeting-Lisa Pawlik
3:30p
PHS Percussion Ensemble Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Speech/Debate Practice-Jeremy Starkweather
3:35p
Musical Rehearsal/Not in CPA
3:45p
Penn H.S. Wrestling Practice-Brad Harper
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
Boys Swim & Dive at Sectional Trials
5:30p
JV/V BBB Team Dinner
6:00p
CPR / AED TRAINING - SALLY DIKOS
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Softball Practice-Beth Zachary
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
7:45p
Water Aerobics-Community Education
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
21
TBA
Varsity Wrestling State Finals
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Boys Track Conditioning-Tom Miller
3:30p
Democratic Club Meeting-Michael Coffee
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
6:00p
JV/V BBB vs. Marian (AWAY)
6:00p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
Varsity GBB Team Dinner-Kristi Ulrich
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
22
TBA
Girls Basketball Semi State
8:00a
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
8:00a
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
8:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
8:30a
Girls Track & Field Warm - up - Melissa Danner
9:00a
Boys Swim & Dive at Sectional Finals
9:00a
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
9:00a
Penn Junior Drumline Rehearsals
9:00a
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
10:00a
DECA Practice-Kyle Berres
10:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
11:00a
Boys Rugby Practice - Bart
12:00p
JV/V GBB Practice - Kristi Ulrich
23
8:00a
Niva Volleyball Tournament-Lisa Pawlik
12:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
24
7:30a
Natural Helpers Meetings-Michael Coffee
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Softball Practice-Beth Zachary
4:00p
Winter Guard Fundraiser Drop Off/Pick Up-
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
G Soccer Meeting-Jeff Hart
6:00p
Girls Lax Practice - Annie Eutsey
6:00p
Monday Night Orchestra Rehearsal
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
7:00p
Boys Rugby Practice/Meeting-Bart Bottorff
7:00p
G Rugby Meetings/Practices
7:00p
Open Swim-Community Education
7:00p
SAT/ACT Prep Class-Scott Carlin
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
25
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:15p
Senior Pictures-
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
6:00p
Boys Swim & Dive at Diving Regionals
6:00p
Girls Lax Practice - Annie Eutsey
6:15p
BBB vs. Jimtown (HOME)
6:30p
Discover Scuba-Community Education
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:45p
Water Aerobics-Community Education
26
8:15a
Reserved-Wendy Okowinski
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Athletics Code Meeting
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Friends of the Library Meeting-Caelea Armstrong
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
PHS Percussion Ensemble Rehearsal
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Student Composer's Forum
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Unified Track & Field Practice - Bennett Blazo
5:30p
Baseball Officials Meeting-Tony Gaugler
5:30p
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
6:00p
Girls Lax Practice - Annie Eutsey
6:30p
POM Rehearsal-Cindi Minegar
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Softball Officials Meeting-John Strauser
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:00p
Boys Rugby Practice/Meeting-Bart Bottorff
7:00p
Open Swim-Community Education
8:30p
Boys Rugby Practice-Bart Bottorff
27
7:30a
DECA Meeting-Kyle Berres
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Robotics Practice-Jim Langfeldt
3:30p
Speech/Debate Practice-Jeremy Starkweather
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Softball Practice-Beth Zachary
5:00p
BBB Film Viewing-Al Rhodes
5:30p
B Track & Field Practice-Jon Carroll
5:30p
JV/V BBB Team Dinner-
6:00p
CPR/AED Training-Sally Dikos
6:00p
Girls Lax Practice - Annie Eutsey
6:00p
Girls Track and Field Parent Meeting
6:30p
PWC Practice-Brad Harper
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
7:45p
Water Aerobics-Community Education
28
8:15a
Testing-Dave Hall
8:20a
Speech Therapy-Wendy Okowinksi SLP
10:00a
Speech Therapy-Wendy Okowinski
11:30a
Speech Therapy-Wendy Okowinski SLP
3:30p
Boys Rugby Conditioning-Bart Bottorff
3:30p
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
3:30p
Boys Track Conditioning-Tom Miller
3:30p
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
3:30p
JV/V GBB Practice-Kristi Ulrich
3:30p
Tech Theater Club
3:35p
Musical Rehearsal/CPA
3:45p
Baseball Conditioning-Greg Dikos
4:00p
Cheer Warm Up Before JV/V Basketball Games
4:00p
Reserved for Basketball Hospitality-Jen Dunderman
6:00p
Boys Swim & Dive at State Meet Trials
6:00p
Girls Lax Practice - Annie Eutsey
6:15p
BBB vs. Merrillville (HOME)
6:30p
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
29
7:00a
Ball State University Jazz Festival
8:00a
Boys Track & Field Practice - Jon Carroll
8:00a
Girls Track & Field Practice - Melissa Danner
8:00a
Poms Practice - Cindi Minegar
8:00a
Robotics Practice-Jim Langfeldt
9:00a
Winter Guard Practice-Jen Buckholz
10:00a
JV/V BBB Practice-Al Rhodes
10:00a
PRO Swim Practice-Wynne Trowbridge
1:00p
Boys Swim & Dive at State Meet Finals
3:45p
Musical Rehearsal/CPA
7:30p
Girls Basketball State Finals